Водні об’єкти в зимовий період
- Ні в якому разі не можна виходити на лід в темну пору доби і при поганій видимості (туман, снігопад, дощ).
- При переході через річку користуйтеся льодовими переправами.
- Не можна перевіряти міцність льоду ударом ноги. Якщо після першого сильного удару поліном або лижною палицею появиться хоч трохи води, – це означає, що лід тонкий, по ньому ходити не можна. В цьому випадку слід негайно відійти за своїм же слідом до берега, легкими кроками, не відриваючи ніг від льоду і розставивши їх на ширину плечей, щоб навантаження розподілялося на велику площу. Точно так само роблять при застережливому потріскуванні льоду і утворення в ньому тріщин.
- При вимушеному переході водойми найбезпечніше дотримуватися второваних стежок або йти по вже прокладеній лижні. Але якщо їх немає, треба перед тим, як спуститися на лід, дуже уважно роздивитися і намітити майбутній маршрут.
- При переході водойми групою необхідно дотримуватися відстань один від одного (5-6 м).
- Замерзлу річку (озеро) краще перейти на лижах, при цьому: кріплення лиж розстібніть, щоб при необхідності швидко їх скинути; лижні палиці тримайте в руках, не накидаючи петлі на кисті рук, щоб в разі небезпеки відразу їх відкинути.
- Якщо є рюкзак, повісьте його на одне плече, це дозволить легко звільнитися від вантажу в разі, якщо лід під вами провалиться.
- На замерзлу водойму необхідно брати з собою міцний шнур довжиною 20 – 25 метрів з великою глухою петлею на кінці і вантажем. Вантаж допоможе закинути шнур в потрібне місце, петля потрібна для того, щоб потерпілий міг надійніше триматися, протягнувши її попід пахви.
- Переконливе прохання до батьків: не відпускайте дітей на лід (на риболовлю, катання на лижах і ковзанах) без нагляду.
- Одна з найбільш частих причин трагедій на водоймах – алкогольне сп’яніння. Люди неадекватно реагують на небезпеку і в разі надзвичайної ситуації стають безпорадними.
Поради рибалкам:
- Необхідно добре знати водойму, обрану для риболовлі, для того, щоб пам’ятати, де на ньому глибина не вище росту людини або де з найглибшого місця можна швидко вийти на мілину, що йде до берега.
- Необхідно знати про умови утворення і властивості льоду в різні періоди зими, розрізняти прикмети небезпечного льоду, знати запобіжні заходи і постійно їх дотримуватися.
- Визначте з берега маршрут руху.
- Обережно спускайтеся з берега: лід може нещільно з’єднуватися із сушею; можуть бути тріщини; під льодом може бути повітря.
- Не виходьте на темні ділянки льоду – вони швидше прогріваються на сонці і, природно, швидше тануть.
- Якщо ви йдете групою, відстань між лижниками (або пішоходами) повинна бути не менше 5 метрів.
- Якщо ви на лижах, перевірте, чи немає поблизу прокладеної лижні. Якщо немає, а вам необхідно її прокласти, кріплення лиж відстебніть (щоб, у крайньому випадку, швидко від них позбутися), лижні палиці несіть в руках, петлі палиць не надягайте на кисті рук.
- Рюкзак повісьте на одне плече, а ще краще – тяганині на мотузці в 2-3 метрах позаду.
- Для швидкої перевірки кожен крок на льоду гострої пешней, але не бийте нею лід перед собою – краще збоку. Якщо після першого удару лід пробивається, негайно повертайтеся на місце, з якого прийшли.
- Не підходьте до інших рибалок ближче, ніж на 3 метри.
- Не наближайтеся до тих місць, де в льоду є вмерзле корчі, водорості, повітряні бульбашки.
- Не ходіть поруч з тріщиною або по ділянці льоду, відокремленому від основного масиву декількома тріщинами.
- Швидко покиньте небезпечне місце, якщо з пробитою лунки починає бити фонтаном вода.
- Обов’язково майте при собі засоби порятунку: шнур з вантажем на кінці, довгу жердину, широку дошку.
- Майте при собі що-небудь гостре, ніж можна було б закріпитися за лід в разі, якщо ви провалилися, а вилізти без опори немає ніякої можливості (ніж, багор, великі цвяхи)