STOP Мобінг

 

ОБЕРЕЖНО! МОБІНГ!

Від англійського «to mob» означає переслідування чи групові напади на певну особу. Термін «мобінг» використовують для позначення таких явищ, як психологічний тиск та цькування у колективі, направлені на окремого співробітника.
Вперше цей термін було запропоновано на початку 1980-х років німецьким психологом Хайнцем Лейманом для позначення психологічного утиску в колективі.
Мобінг може виражатися в упередженому ставленні, інформаційній ізоляції, плітках, насмішках, ігноруванні успіхів та систематичній перебільшеній критиці. Це явище, на жаль, є практично в кожному колективі.
Відповідно до результатів загального дослідження сере найманих працівників, що проводилося порталом hh.ua, 8 із 10 респондентів зазначають, що були свідками мобінгу. При цьому майже половина опитаних зізнається, що потерпали від цькування на роботі особисто. Тож проблема дійсно має глобальний характер.

Чому виникає мобінг?

На меті мобінгу – викорінення інакшості. Здавалося б, що поганого, коли, наприклад, у педагогічній спільноті з’являється молода, творча, амбіційна та енергійна особистість? Однак все не так однозначно! Зізнаймося, не дивлячись на ряд реформ останнім часом, освіта – надзвичайно консервативне середовище. Не всі педагоги підтримують нововведення і через те недолюблюють «білих ворон», які їх намагаються втілити. Тож молодий ініціативний працівник може стати жертвою мобінгу, тим більше, якщо він швидко знаходить спільну мову з дітьми, але нехтує правилами педагогічного колективу.
Конкуренція за увагу та авторитет серед дітей, бажання відчути владу над іншими, небажання змінювати звичний хід речей та посадових обов’язків – можливі причини цькування молодого педагога. У закладі є своя ієрархія, а мобінг – спосіб показати, «хто у хаті хазяїн», тому часто спостерігається з боку адміністрації.

Причини виникнення мобінгу:

 1. Ви – новий член колективу. Щойно прийшли на роботу і відчуваєте, що тут вам, м’яко кажучи, не раді.
 2. Можливо, через те, що ви зайняли місце іншої людини, яку любили в колективі й не хотіли її звільнення. У такому випадку негатив від ситуації, що склалася, автоматично переноситься на вас, хоча жодної вашої провини тут немає.
 3. Або через те, що колеги відчувають ваш потенціал і не хочуть вашого просування по кар’єрних сходах. Хтось хотів обійняти посаду, що дісталася вам, і тепер намагається усіляко довести вашу неспроможність.
 4. Чи ви не приймаєте правила, встановлені в колективі, й таким чином одразу  провокуєте бажання вас позбутися.

Ви давно працюєте в колективі й раптом почали відчувати себе небажаною персоною? Що може бути причиною? Можливо, керівник хоче, щоб ви звільнилися. І мобінг – це спосіб, який дозволить, не застосовуючи офіційних заходів, змусити працівника піти. Ймовірно, ви перешкоджаєте чийомусь кар’єрному зростанню. Або ви – неординарна особистість, яка своєю зовнішністю чи поведінкою дратує оточуючих, що не готові прийняти того, хто відрізняється від них. Проте завжди слід пам’ятати, що реакція на нашу поведінку є відповіддю на те, що відбувається. Ми власними вчинками можемо провокувати неприйняття. Не так часто жертвою мобінгу стає привітна і доброзичлива людина.

Чим небезпечний мобінг?

Страждають жертви мобінгу. Ізоляція й цькування можуть стати причиною психічних розладів, появи невпевненості в собі, вразливості, тривожності, падіння самооцінки. Працівник постійно перебуває в стресовій ситуації, а це, у свою чергу, може стати причиною головного болю, підвищення або зниження артеріального тиску, безсоння, загострення хронічних захворювань. І навіть після того, як людина змінить місце роботи, згадка про те, що відбулося, буде впродовж багатьох років позначатися на її самопочутті та самооцінці. Від мобінгу страждає і сам колектив. Продуктивність праці знижується через те, що працівники не контактують і, відповідно, не можуть повноцінно обмінюватися інформацією та ідеями. Вони часто витрачають час і сили на конфлікти, а не на виконання роботи. Тому знижується і результативність роботи.

Як уникнути мобінгу?

 • Шукайте порозуміння з колегами.
 • Не демонструйте роздратування. Не будьте різкими.
 • Шукайте спільні нейтральні теми для розмов (про погоду, про природу, про літературу).  
 • Вітайте колег зі святами. Беріть участь у спільних заходах.
 • Не уникайте спілкування на перерві.
 • Не поширюйте пліток. Не беріть участі в обговоренні вчинків інших.
 • Спробуйте побудувати відносини навіть з тими, хто ставиться до вас недоброзичливо.
 • Намагайтеся не порівнювати себе з іншими. Крім особистого розчарування, це може призвести ще й до появи претензій (часто невиправданих) до колег.
 • Не вдавайтеся до критики без вагомих підстав.

Що робити, якщо ви стали жертвою мобінгу?

1. Не поспішайте звільнятися.
2. Не мовчіть. Спробуйте поговорити з  колективом. Розкажіть про те, чого ви хочете.
3. Намагайтесь відстоювати свою позицію. Відповідайте на зауваження. Аргументовано пояснюйте свої вчинки.
4. Не дозволяйте принижувати себе. Якщо ви проаналізували ситуацію і зрозуміли, що вашої провини немає, будьте впевнені у собі. Не знижуйте самооцінки. Не закривайтеся.
5. Спробуйте знайти позитивні риси в людей, з якими працюєте. Або подумайте про те, що, можливо, ви просто необ’єктивно ставитеся до них.

Якщо справа у тому, що керівник хоче вас позбутися, відстоюйте свої права – вимагайте службової перевірки, пояснень, офіційно висловлених претензій. Проте, якщо компромісу не вдалося досягнути, можливо, краще звільнитися. Жодна робота, якою б цікавою і престижною вона не була, не варта життя і психічного здоров’я.

Поради, як не стати жертвою мобінгу

Вивчіть свої посадові обов’язки. Ознайомтеся із трудовим кодексом та посадовою інструкцією, щоб усвідомлювати, за що саме ви отримуєте заробітну плату. Юридична грамотність дозволить кваліфіковано вести діалог з адміністрацією у випадку бажання навантажити вас у подальшому додатковими обов’язками, виходом на роботу у вихідні дні, для підміни, проведення незапланованого виховного заходу тощо.

Старайтеся виконувати свою роботу максимально якісно. Готуйтеся до занять, намагайтеся вчасно здавати всю паперову звітність, заповнюйте уважно документи, не запізнюйтесь; якщо не знаєте, як вчинити, ідіть за порадою до адміністрації чи колег до того, як адміністрація сама викличе вас «на килим». Запам’ятайте, спершу максимально якісно робіть саме те, що маєте виконувати за посадовими інструкціями, а вже потім – все те, що виходить із вашої особистої ініціативи, а не навпаки!

Підтримуйте з усіма ділові доброзичливі стосунки. Вітайтеся з колегами, щиро посміхайтеся до кожного, підтримуйте світську бесіду, але не намагайтеся всім сподобатись. Поводьте себе чемно та рівно з усіма колегами, не допускаючи ані панібратства, ані надмірної офіційності. Зважайте, що не лише ви придивляєтесь та вивчаєте колег,. те саме роблять і вони, намагаючись зрозуміти, яка насправді ви людина та спеціаліст.

Знайдіть собі наставника. Оберіть досвідченого колегу, до кого у випадку чого можна звернутися за порадою і допомогою. Старші колеги, як правило, із задоволенням діляться своїм досвідом з молодими, розповідають історії із життя, знайомлять із традиціями та завжди прийдуть на допомогу, якщо це необхідно.

Позначте свої кордони з колегами. Пам’ятайте золоте правило: до вас ставляться саме так, як ви дозволяєте це робити! Тож починаючи роботу на новому місці, варто одразу зарекомендувати себе як сильну і впевнену в собі особистість, яка поважає кордони інших та не дозволяє порушувати свої.

Поважайте неписані правила колективу. У кожній спільноті є свої традиції. Демонстративне нехтування цих правил викличе незадоволення чи навіть обурення колег. Не шокуйте оточуючих зухвалою поведінкою чи екстравагантним вбранням. Можливо з часом за вашої участі існуючі правила скорегуються, але не варто цього робити одразу.

Слідкуйте за своїм здоров’ям та саморозвитком. Намагайтеся виробити графік, де є час не лише на роботу, а й на особисте життя, саморозвиток і здоровий сон. Адже людина, яка добре висипається, нормально харчується та постійно навчається новому, краще аналізує ситуацію. Тож, якщо ви сповнені сил і енергії, то краще можете контролювати свої емоції і реакції та адекватно оцінювати вчинки оточуючих.

Молодому спеціалісту, який нещодавно прийшов на нову роботу, багато чому потрібно навчитися у колег. Сподіваємося, що вам вдасться побудувати доброзичливі відносини з колективом та адміністрацією і попередити непорозуміння.

Обов’язки роботодавця:

Роботодавець зобов’язаний

 • вживати заходів для забезпечення безпеки й захисту фізичного та психічного здоров’я працівників,
 • здійснювати профілактику ризиків та напруги на робочому місці,
 • проводити інформаційні, навчальні та організаційні заходи щодо запобігання та протидії мобінгу (цькуванню).

 

Увага! Вимоги роботодавця щодо належного виконання працівником трудових обов’язків, зміна робочого місця, посади працівника або розміру оплати праці в порядку, встановленому законодавством, колективним або трудовим договором, не вважаються мобінгом (цькуванням).

Мобінг заборонено. Щоб розібратись, мобінг це чи ні, варто звертатись до уповноваженого органу. Особи, які вважають, що вони зазнали мобінгу (цькування), порушення трудових прав, мають право звернутися із  скаргою до Державної служби України з питань праці та/або до суду.

Як довести факт мобінгу?

Залишилось порадити, які докази можуть допомогти довести факт мобінгу. Це можуть бути:

 • документи (накази, розпорядження)
 • скарги і заяви до Держпраці
 • свідчення свідків,
 • аудіо, фото, відео тощо.

 

Якщо у вас докази, варто подбати про їх збереження. Завантажте їх на гул-диск, посилання на який можна легко долучити до скарги.

Куди звертатись у випадку мобінгу?

У разі наявності фактів мобінгу потрібно писати письмову скаргу на адресу Державної служби України з питань праці. Якщо такі є, варто додавати і докази. Скарга до Державної служби України з питань праці (сканована копія) направляється в електронному вигляді на адресу –  dsp@dsp.gov.ua

Письмове звернення направляється на поштову адресу рекомендованим листом з повідомленням про вручення:

01601, м. Київ,

вул. Десятинна, 14

 

Телефон для консультацій Держпраці – (044) 288 10 00

Сайт Державної служби України з питань праці https://dsp.gov.ua/

Сайт для отримання консультації з трудових питань https://pratsia.in.ua/

У Дніпрі працює Південно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці юрисдикція якого буде поширюватися на Кіровоградську, Дніпропетровську та Запорізьку області.

Контакти установи:  Адреса: м.Дніпро, вул. Армстронга Ніла (Казакова), 1Д, 49107

Електронна адреса: dn@dsp.gov.ua 

Телефон: (056) 794-08-30 (Дніпро)

Нагадуємо, що отримати юридичну консультацію, допомогу в складанні скарг можна у системі безоплатної правової допомоги. Контакт-центр 0-800-213-103

Яка тепер встановлена відповідальність за мобінг?

20 грудня Президент підписав Закон України “Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо протидії порушенню прав у сфері праці” від 01.12.2022 р. №2806-ІХ https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2806-IX#Text Стаття 173-5 визначає відповідальність за мобінг: Закон передбачає: накладення штрафу від 100 до 150 нмдг (1700 до 2550 грн);

або громадські роботи на строк від 20 до 40 годин. За таке ж порушення, вчинене групою осіб, або повторний випадок цькування протягом року:

штраф від 200 до 300 нмдг (3400 до 5100 грн)

або громадські роботи від 40 до 60 годин.

Якщо факт мобінгу встановлено судом:

Працівник має право у визначений ним строк розірвати трудовий чи строковий договір  за власним бажанням (ст.38,39 КЗППУ).

Доведення мобінгу в суді є підставою для розірвання трудового договору з працівником, який здійснював мобінг, з ініціативи роботодавця.

У разі ушкодження здоров’я працівника заподіяна шкода відшкодовується в розмірі понесених витрат на лікування. Тому у разі звернення до лікаря, варто фіксувати погіршення здоров’я і зберігати рецепти та квитнації про оплату ліків і процедур.

Відшкодування роботодавцем моральної шкоди працівнику провадиться в разі, якщо порушення його законних прав, у тому числі внаслідок дискримінації, мобінгу (цькування), призвели до моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв’язків і вимагають від нього додаткових зусиль для організації свого життя.

Правове регулювання мобінгу

УКРАЇНСЬКИЙ ДОСВІД ПРОТИДІЇ МОБІНГУ.

Стаття 2 Кодексу законів про працю України (далі-КЗпП) визначає, що одним з основних прав працівників є право на здорові і безпечні умови праці. А стаття 2-1 КЗпП встановлює рівність трудових прав громадян України, забороняючи будь-яку дискримінацію у сфері праці. Проте спеціальних норм, які б визначали поняття мобінгу, як психологічного насильства на робочому місці працівника з боку інших членів трудового колективу, у чинному трудовому законодавстві не міститься. 

Відповідно і адміністративного чи кримінального правопорушення за вчинення такого роду дій український законодавець не передбачає.

Закон України «Про засади протидії та запобіганні дискримінації в Україні» передбачає одну з форм дискримінації як утиск (стаття 5). Відповідно до п. 7 ст. 1 Закону утиск – це небажана для особи та/або групи осіб поведінка, метою або наслідком якої є приниження їх людської гідності за певними ознаками або створення стосовно такої особи чи групи осіб напруженої, ворожої, образливої або зневажливої атмосфери. Як видно з самого терміну, поняття «мобінг» за обсягом є вужчим, аніж утиск. Проте без закріплення такого поводження як адміністративно чи кримінально караного механізм протидії утискам залишатиметься декларативним.

Для виконання вищезгаданих міжнародних зобов’язань щодо протидії мобінгу парламентом України уже протягом тривалого часу було зареєстровано декілька законопроектів. Так, першим законопроектом, який мав на меті врегулювати проблему боротьби з  мобінгом в Україні став Проект Закону про забезпечення захисту від морального переслідування на робочому місці № 4997 від 03 червня 2014 року, проте який  вже 27 листопада 2014 року був відкликаний. Внаслідок плідної законотворчої діяльності VIII скликання ВРУ було зареєстровано ще декілька схожих законопроектів.

Однак жоден з таких законопроектів не був прийнятий (навіть першого читання не відбулось по кожному з них).

Але вже 02 листопада 2020 року був зареєстрований ще один Проект Закону про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо протидії мобінгу № 4306 .

Таким законопроєктом пропонується ввести до Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі – КУпАП), Закон України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні» та Закону України «Про колективні договори і угоди», визначивши поняття мобінг, передбачити адміністративну відповідальність за систематичне застосування різних форм мобінгу до працівника.

Законопроектом пропонується визначити мобінг як діяння учасників трудових відносин, які полягають у психологічному, фізичному, економічному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно працівника підприємства, установи, організації незалежно від форми власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами або особами, які працюють за трудовим договором з фізичними особами стосовно інших учасників трудових відносин з метою приниження їх людської гідності за певними ознаками, створення стосовно них напруженої, ворожої, образливої атмосфери та/або примушування учасника трудових відносин до зміни місця роботи. Відповідно таке поняття мобінгу пропонується закріпити у КУпАП та Законі України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні».

Однак, видається, що мобінг не може бути визначене лише як форма дискримінації. Адже така поведінка не завжди супроводжується дискримінаційним ставленням до іншого працівника. Адже у більшості випадків мобінг виражається саме у формі приниження гідності працівника, тобто як психологічне насильство. Окрім того, якщо закладати у поняття мобінгу таку форму його прояву як фізичне насильство, то це буде становити конкуренцію зі статтями кримінального законодавства про заподіяння тілесних ушкоджень. Тобто заподіяння фізичної шкоди під час мобінгу буде адміністративним правопорушенням, у той час, як заподіяння навіть легкої тілесної шкоди не на робочому місці є вже кримінальним правопорушенням. Якщо звертатись до міжнародного досвіду визначення мобінгу, то таке явище характеризується насамперед як форма психологічного насильства (що може призвести до наслідків фізичного характеру), а не фізичного чи економічного. Встановлення визначених трьох форм поведінки мобінгу, як психологічне, фізичне насильство чи економічний тиск,  буде ускладнювати доведення факту вчинення мобінгу і обмежувати його інші прояви, або ж  створювати суперечності між ними.

Також законопроектом вводиться синонім до слова мобінг – «цькування». Однак цей же законопроект пропонує внести зміни до Закону України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні» в частині надання дефініції понять мобінгу, психологічного тиску, економічного тиску та цькуванню. Тобто виявляється логічна суперечність. Адже пропонується спочатку термін «цькування» як синонім до слова «мобінг», але зміст таких понять пропонується різний. А тому закріплене поняття «мобінг» у законопроекті вимагає суттєвого доопрацювання для гармонізації з нормами інших галузей національного законодавства.

МІЖНАРОДНИЙ ДОСВІД.

Звернувшись до міжнародної практики, можна побачити, що захист від цього негативного явища здійснюється шляхом гарантування та забезпечення права на справедливі та безпечні умови праці. Боротьба з мобінгом на законодавчому рівні вперше розпочалось у Європі у 1993 році в Швеції. Зокрема, 21 вересня 1993 р. у Швеції був прийнятий Указ Шведської національної ради з охорони праці щодо протидії  віктимізації на робочому місці. Такий нормативний акт накладає на роботодавця обов’язок щодо розробки системи 

для виявлення та виправлення незадовільних умов праці, проблем організації роботи або недоліків співпраці, які можуть призвести до віктимізації (стаття 4). Також роботодавець повинен мати процедури надання допомоги або підтримки працівникам, які зазнають віктимізації (стаття 6). Наслідуючи шведський досвід, багато європейських країн запровадили власні закони, що забороняють знущання на робочому місці.

17 січня 2002 р. Франція ухвалила Закон про соціальну модернізацію, який встановлює як кримінальну, так і дисциплінарну відповідальність за “моральні переслідування” (мобінг). Трудовий кодекс забороняє “моральні домагання”, що визначаються як “повторні дії, що призводять до погіршення умов праці і які можуть зашкодити гідності, фізичному чи психологічному здоров’ю жертви або його професійній кар’єрі”. Трудовий кодекс також передбачає вказівку, що тягар доказування у судових справах про мобінг лежить на роботодавцю. Тобто саме роботодавець має довести, що поведінка, про яку повідомляє працівник, не є психічним насильством.

У Німеччині відсутній окремий нормативний акт, присвячений забороні мобінгу або психологічного переслідування працівників, відсутнє також законодавче визначення мобінгу. Однак, численні підприємства Німеччини на рівні локального регулювання встановлюють правила щодо запобігання мобінгу та боротьби зі стресами на роботі. Підписання так званих «антимобінгових угод» є поширеним у Німеччині та Люксембурзі.

Загалом на законодавчому рівні заборона мобінгу та його проявів запроваджена у Данії, Норвегії, Німеччині, Польщі, Італії, США, Великобританії, Квебеку, Франції.

Важливо також зазначити, що у деяких європейських країнах створені організації для протидії мобінгу. Так, в Німеччині 12 грудня 1995 року була створена Асоціація по боротьбі з психосоціальним стресом і мобінгом (Gesellschaft gegen psychosozialen Streß und Mobbing e.V.).А в Італії така асоціація була створена у 1996 році.

Таким чином питання протидії ознакам мобінгу на робочому місці уже тривалий час урегульоване на законодавчому рівні у європейських країнах.