Платформи та сервіси для дистанційного навчання

У зв’язку зі зростаючою популярністю віддаленого навчання, створення інтерактивних уроків стає все більш актуальним завданням для педагогів. Інтерактивні компоненти занять зацікавлюють дітей під час аудиторного навчання з використанням інтерактивної панелі чи дошки. А у форматі віддаленого навчання це важливий інструмент для утримання уваги та цікавості дитини. Щоб допомогти педагогам у цьому питанні, було створено безліч різних додатків та платформ, які дозволяють створювати цікаві та ефективні заняття. Звісно, для цього  знадобиться час, але навіть десять хвилин для розробки цікавого інтерактивного компонента зроблять заняття кращим та ефективнішим. Ми зробили підбірку платформ та додатків для створення інтерактивних вправ, занять і уроків, щоб заощадити час педагогів та надати більше можливостей для експериментів безпосередньо додатками.

Додатки для створення інтерактивних занять не зобов’язують педагога використовувати всі функції кожної платформи. Та окремі компоненти, інструменти можуть стати цікавими для використання. 

Сервіси для онлайн-демонстрації та симуляції

Mozabook Україномовні 3D-симуляції та інтерактивні відео, цифрові підручники і вбудовані додатки, призначені для розвитку навичок проведення дослідів та ілюстрування.
PhET Бібліотека інтерактивних симуляцій (хімія, біологія, фізика, математика, географія). Для перегляду симуляції достатньо дати покликання.
Sketchfab Збірка 3D-моделей, які можна переглядати на самому сайті, а також отримати код для вбудування на свій сайт. Створено за принципом YouTube.
PlantSnap   Мобільний застосунок, призначений для ідентифікації рослин, квітів, дерев, кактусів та грибів.

Сервіси для створення ментальних карт та карт знань

CartoDB Інструмент для створення динамічних карт. З його допомогою можна нанести на карту будь-які дані, представивши у будь-якому стилі.
Mindmeister  Онлайн-інструмент, який дозволяє візуально оформлювати ментальні карти та ділитися ними.

 Електронні інтерактивні дошки

Lino Зручний сервіс для створення заміток, плакатів, записок, електронних дошок. 
Scrumblr   Екран виглядає, як сучасна дошка, що розділена маркером на стовпці за тематикою. За бажання можна розміщувати наліпка зі своїм вмістом. Сервіс допоможе зібрати враження від завдання, уроку, курсу на етапі рефлексії
Twiddla Ресурс для створення різноманітних електронних дошок і не тільки. Тут можна додати фото, відео, оформити на свій смак за кольорами тощо.
Padlet Віртуальна цифрова стіна, на якій можна розміщувати документи, покликання, відеоролики, зображення тощо. Можлива спільна робота на стіні кількох учасників. Стіну Padlet можна використовувати для розміщення матеріалів, які здобувачі освіти повинні опрацювати дистанційно. Безплатна версія дозволяє створити 5 стін
Miro Онлайн-дошка «Miro»— сервіс, який дозволяє взаємодіяти зі здобувачами освіти. Є функції: додавання зображень, відео, документів на дошку; можливості зробити замітку, намалювати фігуру, підкреслити потрібний матеріал, виділити суть; зберегти матеріал. Безкоштовний для 3 дошок.

Сервіси для створення тестів та інтерактивних вправ 

Learningapps.org Сервіс призначений для розробки, зберігання інтерактивних завдань з різних предметних дисциплін, за допомогою яких учні можуть перевірити та закріпити свої знання в ігровій формі, що сприяє формуванню їх пізнавального інтересу. Сервіс працює декількома мовами, зараз українську мову додано до переліку мов інтерфейсу сервісу.
Kahoot Навчальна платформа для проведення вікторин, створення тестів і освітніх ігор. Має ефектне геміфіковане середовище.
Classtime Платформа для створення інтерактивних навчальних вправ, яка дозволяє вести аналітику навчального процесу і реалізовувати стратегії індивідуального підходу.
Online test pad Безкоштовний багатофункціональний конструктор кросвордів, логічних ігор, навчальних та психологічних тестів, опитувань. Містить рекламу на готових тестах, тому потрібно вмикати блокувальник реклами в браузері.
Triventy.com Безкоштовний конструктор ігор та вікторин. Педагог може створити тест або вікторину на своєму комп’ютері, а здобувачі освіти можуть відповідати на запитання зі своїх мобільних пристроїв або ноутбуків.
Proprofs Можна запропонувати на вибір один або кілька варіантів, попросити заповнити пропущене слово або написати розгорнуту відповідь. Сервіс дозволяє вставляти в завдання текстові документи та презентації, файли PDF, а також зображення, аудіо- та відеофайли. Завершивши роботу над тестом, можна залишити його в загальному доступі на сайті Proprofs або вбудувати на свою сторінку.
Easy test maker Можливість створювати завдання, в яких потрібно вибирати правильні та помилкові твердження. Тексти можна відформатувати для зручності читання на планшеті або завантажити у форматах .pdf або .doc, щоб провести тестування у більш традиційному форматі. Сервіс вміє перемішувати питання і варіанти відповідей, щоб учням було складніше списувати. Безкоштовна версія Easy Test Maker дозволяє створити 25 тестів без можливості експорту у «паперові» формати.

Віртуальні екскурсії

Музейний портал

Прогулянка музеєм Ханенків

Екскурсія Британським музеєм

Художні колекції з усього світу

Віденська опера

Метрополітен

Подорож українськими музеями просто неба

Лувр

Створення вебквестів

Як швидко створити власний навчальний вебквест

Ресурси зі створення презентацій

Назва + покликання Опис Примітка
Canva Є чимало готових шаблонів.  
Prezi Можна створювати відеопрезентації. Сервіс англомовний
Beautiful.ai Сервіс для створення презентацій, що самостійно адаптує контент на слайдах під обраний формат, допомагає додати анімацію графіків і переходів, а також рекомендує відповідні шаблони. Сервіс англомовний.
Slidesmania Slidescarnival Безкоштовні шаблони презентацій на різну тематику.  

Сервіси для створення підбірок матеріалів

Назва Опис Примітка
Padlet Віртуальна цифрова стіна, на якій можна розміщувати документи, покликання, відеоролики, зображення тощо. Можлива спільна робота на стіні кількох учасників. Стіну Padlet можна використовувати для розміщення матеріалів, які здобувачі освіти повинні опрацювати дистанційно. Безплатна версія дозволяє створити 5 стін.    
Wakelet Сервіс для створення підбірок файлів, зображень, гіперпокликань, відеофільмів. Підбіркою можна поділитися через покликання, а також вбудувати в сайт чи блоґ. Сервіс англомовний.    
Miro Онлайн-дошка «Miro» — сервіс, який дозволяє взаємодіяти зі здобувачами освіти. Є функції:  додавання зображень, відео, документів на дошку; можливості зробити замітку, намалювати фігуру, підкреслити потрібний матеріал, виділити суть; зберегти матеріал. Безкоштовний для 3 дощок.

Створення коміксів

Назва Опис Примітка
    Storyboard   Онлайн-сервіс для створення коміксів. Великий набір фонових зображень та персонажів. Готову роботу можна завантажити на комп’ютер або роздрукувати. В безплатній версії можна створити тільки 6 кадрів коміксу (але необмежену кількість разів).

ТЕСТУВАННЯ ТА ПЕРЕВІРКА ЗНАНЬ

Назва + покликання Опис Примітка
Classtime Платформа для створення інтерактивних навчальних вправ, яка дозволяє вести аналітику навчального процесу і реалізовувати стратегії індивідуального підходу. Відеоуроки з роботи в сервісі. Презентація про можливості платформи.
Online test pad Безкоштовний багатофункціональний конструктор кросвордів, логічних ігор, навчальних та психологічних тестів, опитувань. Містить рекламу на готових тестах, тому потрібно вмикати блокувальник реклами в браузері.
Triventy.com Безкоштовний конструктор ігор та вікторин. Педагог може створити тест або вікторину на своєму комп’ютері, а здобувачі освіти можуть відповідати на запитання зі своїх мобільних пристроїв або ноутбуків. Презентація з поясненням організації роботи в сервісі.
Kahoot.com Безкоштовний конструктор ігор та вікторин.  
Quizlet.com Безкоштовний сервіс, який дозволяє легко запам’ятовувати будь-яку інформацію, котру можна представити у вигляді навчальних карток.  
Онлайн-тести «На Урок» Інтерактивні завдання для контролю знань і залучення здобувачів освіти до активної роботи в аудиторії та вдома. Можна використати готові або створити власні.  

ВІКТОРИНИ, КРОСВОРДИ, РЕБУСИ

Назва + покликання Опис Примітка
LearningApps Призначений для розробки, зберігання інтерактивних завдань з різних предметних дисциплін, за допомогою яких здобувачі освіти можуть перевірити і закріпити свої знання в ігровій формі Інструкція зі створення завдань у LearningApps.
Rebus1.com Задайте будь-яке слово або фразу — і програма миттєво згенерує за вашим запитом ребус! Можна створювати ребуси також англійською та російською мовами.
Генератор кросвордів українською У спеціально відведеному полі потрібно ввести слова, з яких утвориться кросворд, і натиснути на відповідну кнопку для автоматичної генерації. Готовий кросворд можна завантажити.  
Flippity Колекція цифрових інструментів, які допоможуть створити інтерактивні вправи та завдання в ігровій формі.     Для роботи потрібно мати обліковий запис Google, щоб зберігати створене.  
Рішення, складання анаграм Онлайн-сервіс допоможе скласти або розгадати анаграму. Інтерфейс сервісу російськомовний.

ДИСТАНЦІЙНЕ НАВЧАННЯ

Назва Опис Примітка
Google Classroom   Безкоштовний сервіс для організації дистанційного навчання та перевірки знань. Дозволяє оприлюднити завдання через інтернет та оцінити роботу здобувача освіти. Для користування сервісом потрібно мати обліковий запис у GoogleВідеокурс із використання Google Classroom.
Moodle Безкоштовна відкрита система управління дистанційним навчанням.  
ClassDojo Простий інструмент для оцінювання роботи групи здобувачів освіти в режимі реального часу. Тут створена комфортна система заохочення з різними ролями та рівнями доступу.  

Інструменти для відеоконференцій

Назва Опис Примітка
Skype Meet Now   Проведення відеонарад і конференцій без реєстрацій і завантажень.   Кількість учасників конференції – не більше 50 осіб.
Zoom Сервіси для проведення відеоконференцій та онлайн-зустрічей.  
Hangouts meet  
Microsoft teams    

Відеолекції + можливість накладати на відео тести або інші завдання

Назва Опис Примітка
TED TED (Technology, Entertainment, Design) — некомерційний проєкт, який кожного року в Единбурзі та Лонґ-Біч збирає зі всього світу науковців, бізнесменів, політиків, активістів. Мета — поширення серед суспільства унікальних та цікавих ідей. На сайті можна знайти більш як 2 тисячі відео, до більшої частини з яких є субтитри українською мовою, а деякі — озвучені нею.    
TEDEd Сервіс дозволяє зареєстрованим користувачам створювати відеоуроки з використанням відеолекцій з TED.  
Edpuzzle   Cервіс англомовний.
FlipGrid Сервіс організації відеообговорень. Cервіс англомовний.

ІНШІ ІНСТРУМЕНТИ

Назва Опис Примітка
Для створення QR-кодів   Qrcoder   Типи кодованої інформації: url-адреса, текст, візитка, sms, номер телефону, геолокація, подія календаря, e-mail, налаштування WiFi.  
Сервіс для створення хмари слів   WordArt    
Скорочення URL   BitLink    

МОБІЛЬНІ ЗАСТОСУНКИ

Назва Опис Примітка
Розклад дзвінків Мобільний застосунок, який показує, скільки хвилин залишилось до закінчення заняття або його початку.  
Електронний журнал вчителя Облік відвідування, оцінювання знань, відомості про здобувачів освіти та ін. У безкоштовній версії можна створити тільки дві навчальні групи.  
Planboard – Free Lesson Planner for Teachers В застосунку можна створити розклад своїх занять, кожне з яких супроводити його описом з використанням зображень та покилкань. Для роботи застосунку потрібне підключення до інтернету.    
GTasks: Todo List & Task List Список справ, покупок тощо.  
  •  
 
human_logo
HUMAN ШКОЛА. Зручні та сучасні інструменти для навчального закладу (система управління навчанням, аналітика, шкільна соцмережа, рефлексія). Безкоштовно для державних ЗЗСО.

nz_logo
НОВІ ЗНАННЯ. Електронні класні щоденники та журнали. Зручна система дистанційного навчання. Заклад освіти повинен бути приєднаним до системи “КУРС “Школа””.

eschool_logo
ЄДИНА ШКОЛА. Інформаційно-комунікаційна система, призначена для закладів освіти, учнів та їх батьків, включає електронні журнал та щоденник. Є мобільний додаток. Рекомендована МОН України.

moodle_logo
MOODLE. Навчальна платформа, яка допоможе створити ефективне інтернет-навчання у власному середовищі. Можливість створювати курси, близько 20 видів діяльностей. Є мобільний додаток.

google-classroom_logo
GOOGLE CLASSROOM. Безкоштовний веб-сервіс, створений Google для закладів освіти. Є мобільний додаток.

КУРСИ

prometheus_logo
PROMETHEUS. Близько 100 безкоштовних онлайн-курсів, серед яких курси підготовки до ЗНО, англійської мови та освіти сучасного вчителя.

edera_logo
ED-ERA. Проєкт, який створює безкоштовні онлайн-курси (зараз близько 50) та освітній контент широкого спектра з використанням IT (історія, математика, права людини, англійська мова, біологія)

ilearn_logo
iLEARN. Онлайн курси з основних предметів ЗНО, вебінари з найкращими репетиторами, тести, подкасти, матеріали для самопідготовки

learningapps_logo
LEARNINGAPPS. Конструктор інтерактивних завдань, що дозволяє зручно й легко створювати електронні інтерактивні вправи, що сприяє активності, самостійності, ефективності, зв’язку теорії з практикою, поєднання колективних та індивідуальних форм навчальної роботи тощо.
  •  
  •  

Усі ці додатки можуть бути корисними для дистанційного навчання, оскільки дозволяють педагогам створювати інтерактивні заняття та діалог зі своїми вихованцями, який може замінити фізичну взаємодію в колективі. Вони також дозволяють стежити за прогресом дітей та надавати їм фідбек на різних етапах навчання. Завдяки цим інструментам діти можуть бути залучені до навчання та зберігати мотивацію до вивчення нового матеріалу.

Опанувавши ці та подібні додатки в тих умовах які сьогодні склалися в українському навчанні освітнє середовище точно стане сильнішим та продуктивнішим. Педагоги зможуть якісніше викладати навчальний матеріал, а діти розвинути власні компетенції щодо різних форм та моделей здобуття навчального контенту. Дуже важливо сьогодні  утримати єдність в колективі та ефективну комунікацію між дитиною та педагогом. Пізніше, коли всі повернуться в звичні умови,  здобуті навички зможуть значно покращити аудиторну форму навчання.

Всі наведені додатки є зручними для використання як на персональних пристроях дітей та педагога – ноутбуках, планшетах, смартфонах та відкривають більше можливостей за допомогою використання інтерактивної панелі.

Тому варто вже сьогодні проводити підготовку до опанування ще і інтерактивного обладнання та застосування цього для аудиторного та дистанційного навчання.