Дисциплінована дитина: чи реально це?

Батьки часто зриваються на крик, щоб домогтися дисципліни. Чим більше ми схильні до стресів, роздратування і втоми, тим більше кричимо на дітей, намагаючись закликати їх до порядку.

На жаль, крик лише на час може привести улюблене чадо до тями. У довгостроковій перспективі – це нераціональний спосіб виховання призводить до того, що дитина взагалі перестає сприймати наші слова і прохання.

Що ж насправді може спрацювати? Як зберегти взаєморозуміння з дитиною і в той же час не дати їй сісти вам на голову?

Невелика шпаргалка для батьків, як домогтися від дитини дисципліни:

1. Зберігайте спокій. Коли дитина бачить, як батько постійно втрачає самовладання, віна спочатку лякається, а потім швидко розуміє, що ця злісна істота явно не може контролювати ситуацію. Все, що ви будете говорити підвищеним голосом, буде пролітати мимо вух, тому що ви не будете авторитетом. А ось ваш спокій, нехай навіть зовнішній, допоможе вам швидше встановити контакт з дитиною для того, щоб вона прислухалась до вас.

2. Виведіть дитину з ситуації, яка провокує негативну поведінку. Наприклад, дитя верещить в супермаркеті, вимагаючи купити ще одну шоколадку, або в гостях поводиться надто шумно. Зазвичай це відбувається через те, що дитина перезбуджена, втомилася і дуже потребує вашої уваги. Відведіть її або хоча б відійдіть убік, приділіть увагу будь-яким доступним вам способом, покажіть, що ви бачите, чуєте його і готові до діалогу.

3. Постарайтеся заспокоїти
До дитини, яка заходиться в плачі або, навпаки, перезбуджена, вам не вдасться достукатися. Тому спочатку обійміть її і заспокойте. Скажіть, що ви розумієте її почуття і співчуваєте, але зараз не можете задовольнити її прохання (коротко поясніть, чому). Найголовніше, щоб дитина почула, що мама або тато співпереживають їй в цій ситуації, вони на її стороні.

4. Говоріть спокійно і твердо наполягайте на своєму
Ви вирішили йти, значить, не піддавайтеся на ще чергове “ну, будь ласка, мамочко, ще трошки…” Втім, і зриватися на крик не варто, коли ви бачите, що дитина ігнорує ваші прохання. Опустіться до рівня дитини, встановіть з нею зоровий контакт і повторіть тихо, але твердо своє прохання. Покажіть, що ви налаштовані серйозно.

5. Будьте послідовні у своїх словах
Якщо дитина знала, що за безлад в кімнаті може позбутися свого часу за комп’ютером, то не відступайте від сказаного (правда, завжди зберігайте розсудливість в подібних покарання, не впадайте в крайнощі).

6. Не забувайте пояснювати дитині, чому ви щось від неї вимагаєте або робите так, а не інакше.
Іграшки повинні стояти на своїх місцях, тому що це зручно і красиво. Я не можу купити тобі цю машинку, тому що тобі зараз більше потрібен новий светр і т.д. Для дитини важливо розуміти, що з нею рахуються, а не просто ставлять перед фактом – це можна, а це ні.

7. Самі будьте прикладом тієї поведінки, якої ви хочете добитися від дитини
Вимагаєте порядку в шафі? Не забувайте й самі прибирати свої речі на місця.

8. Розкажіть їй про альтернативи, про те, що їй МОЖНА робити
Погодитися з тим, що щось не можна, – завжди важко. Але, якщо ви покажете, що можна, дитині легше буде погодитися з вами. Не можна малювати на шпалерах, а ось на цьому ватмані – можна. Не можна бити брата, але, якщо ти засмучений і гнів тебе переповнює, можна побити подушку.

9. Помічайте хорошу поведінку дитини і хваліть її за це. Часто батьки помічають тільки, коли дитина поводиться погано. Якщо це єдиний шанс для дитини привернути увагу батьків, то будьте впевнені, вона ним скористається не раз. Хочете змінити ситуацію? Хваліть за все, що дитина робить добре, так як їй дуже хочеться бачити вашу любов і увагу.

Залишити відповідь