Дослідницько-експериментальна діяльність

У процесі усвідомленого, дійового ставлення дітей до природи, керівна і спрямовуюча роль належить вихователю, який виступає для дітей не тільки як носій знань, а й як зразок для наслідування способів, дій прийомів, функцій. До завдань вихователя входить так організувати діяльність дітей, щоб шляхом самостійних відкриттів, розв’язання проблемних завдань, наочно перетворюючих дій вони одночасно оволодівали як новими знаннями, так і вміннями та навичками їх самостійного набуття. Останнє тісно пов’язано з практичним перетворенням об’єктів природи, які набувають характеру експериментування, нескладної пошуково-дослідної діяльності. Шляхом такого пізнання природи під керівництвом педагога здійснюється досить глибока самостійна діяльність дітей з об’єктами та явищами, відбувається їх різноманітний аналіз, порівняння, зіставлення тощо.

Лавова лампа

Знадобляться: Сіль, рослинне масло (1 склянка), вода, харчові барвники, невелика скляна банка.

Що потрібно робити: 2/3 банки заповнити водою. Додайте рослинну олію. Вона буде плавати на поверхні води. Тепер додайте харчовий барвник і повільно всипте чайну ложку солі. Вийде неймовірно красиве видовище. Баночка стане нагадувати красиві різнокольорові лампи, що продаються в магазинах.

Як це працює: Оскільки олія легша за воду, вона плаває зверху. Сіль важча за олію, тому при додаванні її в банку олія разом з сіллю стане опускатися вниз на дно. Коли сіль розчиниться (розпадеться), вона відпускає частинки олії з дна, й останні знову піднімаються на поверхню. Харчовий барвник зробить експеримент більш яскравим і наочним.

Особиста веселка

Виявляється, веселку можна зробити в домашніх умовах! Як?

Знадобляться: Ємність з водою (тазик, наприклад), ліхтарик, дзеркало, білий аркуш.

Що потрібно робити: На дно посудини покладіть дзеркало. Налийте води. Світло ліхтарика направте на дзеркало. Віддзеркалення світла ловіть на папері. Там з’явиться справжня веселка.

Як це працює: Світловий промінь складається з декількох кольорів. Коли промінчик проходить крізь воду, то розколюється на складові частини. Таким чином виходить веселка.

Танець молока

Знадобляться: Жирне молоко, рідкий миючий засіб, харчові барвники, тарілка, ватні палички.

Що потрібно робити: У тарілку налийте молоко, додайте барвники (по кілька крапель). Занурте ватну паличку в миючий засіб і торкніться нею самого центру тарілки з рідиною. Молоко почне… танцювати, а кольори — перемішуватися між собою.

Як це працює: Миючий засіб вступає в реакцію з молекулами жиру молока, внаслідок чого змушує їх рухатися. Ось чому для експерименту не можна використовувати знежирене молоко.

 

Танцююча монетка

Знадобляться: Монетка, вода, пляшка з вузьким горлечком, щоб монета могла його повністю закрити.

Що потрібно робити: Покладіть порожню пляшку без кришечки на кілька хвилин у морозилку. Монетку змочіть водою, і накрийте нею вийняту з холодильника пляшку. Кілька секунд — і монета підскакуватиме, б’ючись об горлечко пляшки й видаючи дзвінке «клац-клац».

Як це працює: Монетку піднімає повітря, що стиснулося в морозилці і зайняло менший, порівняно з теплим, обсяг. Але тепер, коли повітря нагрілося, воно починає розширюватися і «виштовхуватися» назовні.