Водні об’єкти в зимовий період

 1. Ні в якому разі не можна виходити на лід в темну пору доби і при поганій видимості (туман, снігопад, дощ).
 2. При переході через річку користуйтеся льодовими переправами.
 3. Не можна перевіряти міцність льоду ударом ноги. Якщо після першого сильного удару поліном або лижною палицею появиться хоч трохи води, – це означає, що лід тонкий, по ньому ходити не можна. В цьому випадку слід негайно відійти за своїм же слідом до берега, легкими кроками, не відриваючи ніг від льоду і розставивши їх на ширину плечей, щоб навантаження розподілялося на велику площу. Точно так само роблять при застережливому потріскуванні льоду і утворення в ньому тріщин.
 4. При вимушеному переході водойми найбезпечніше дотримуватися второваних стежок або йти по вже прокладеній лижні. Але якщо їх немає, треба перед тим, як спуститися на лід, дуже уважно роздивитися і намітити майбутній маршрут.
 5. При переході водойми групою необхідно дотримуватися відстань один від одного (5-6 м).
 6. Замерзлу річку (озеро) краще перейти на лижах, при цьому: кріплення лиж розстібніть, щоб при необхідності швидко їх скинути; лижні палиці тримайте в руках, не накидаючи петлі на кисті рук, щоб в разі небезпеки відразу їх відкинути.
 7. Якщо є рюкзак, повісьте його на одне плече, це дозволить легко звільнитися від вантажу в разі, якщо лід під вами провалиться.
 8. На замерзлу водойму необхідно брати з собою міцний шнур довжиною 20 – 25 метрів з великою глухою петлею на кінці і вантажем. Вантаж допоможе закинути шнур в потрібне місце, петля потрібна для того, щоб потерпілий міг надійніше триматися, протягнувши її попід пахви.
 9. Переконливе прохання до батьків: не відпускайте дітей на лід (на риболовлю, катання на лижах і ковзанах) без нагляду.
 10. Одна з найбільш частих причин трагедій на водоймах – алкогольне сп’яніння. Люди неадекватно реагують на небезпеку і в разі надзвичайної ситуації стають безпорадними.

 

Поради рибалкам:

 

 1. Необхідно добре знати водойму, обрану для риболовлі, для того, щоб пам’ятати, де на ньому глибина не вище росту людини або де з найглибшого місця можна швидко вийти на мілину, що йде до берега.
 2. Необхідно знати про умови утворення і властивості льоду в різні періоди зими, розрізняти прикмети небезпечного льоду, знати запобіжні заходи і постійно їх дотримуватися.
 3. Визначте з берега маршрут руху.
 4. Обережно спускайтеся з берега: лід може нещільно з’єднуватися із сушею; можуть бути тріщини; під льодом може бути повітря.
 5. Не виходьте на темні ділянки льоду – вони швидше прогріваються на сонці і, природно, швидше тануть.
 6. Якщо ви йдете групою, відстань між лижниками (або пішоходами) повинна бути не менше 5 метрів.
 7. Якщо ви на лижах, перевірте, чи немає поблизу прокладеної лижні. Якщо немає, а вам необхідно її прокласти, кріплення лиж відстебніть (щоб, у крайньому випадку, швидко від них позбутися), лижні палиці несіть в руках, петлі палиць не надягайте на кисті рук.
 8. Рюкзак повісьте на одне плече, а ще краще – тяганині на мотузці в 2-3 метрах позаду.
 9. Для швидкої перевірки кожен крок на льоду гострої пешней, але не бийте нею лід перед собою – краще збоку. Якщо після першого удару лід пробивається, негайно повертайтеся на місце, з якого прийшли.
 10. Не підходьте до інших рибалок ближче, ніж на 3 метри.
 11. Не наближайтеся до тих місць, де в льоду є вмерзле корчі, водорості, повітряні бульбашки.
 12. Не ходіть поруч з тріщиною або по ділянці льоду, відокремленому від основного масиву декількома тріщинами.
 13. Швидко покиньте небезпечне місце, якщо з пробитою лунки починає бити фонтаном вода.
 14. Обов’язково майте при собі засоби порятунку: шнур з вантажем на кінці, довгу жердину, широку дошку.
 15. Майте при собі що-небудь гостре, ніж можна було б закріпитися за лід в разі, якщо ви провалилися, а вилізти без опори немає ніякої можливості (ніж, багор, великі цвяхи)