Практично кожна дитина хоч раз брала чужу річ без дозволу. З першими інцидентами батьки стикаються ще тоді, коли вік дитини наближається до 3-4 років. Звичайно, усвідомленою крадіжкою це можна назвати досить умовно, але багато в чому від тактики поведінки батьків буде залежати, чи переросте несвідома крадіжка в шкідливу звичку.

 

Співробітники супермаркетів нерідко ловлять «маленьких злодюжок», що вкрали з полиці шоколадку або щось дорожче. Крадіжка – це не просто безневинні пустощі, це правопорушення, що веде до певних наслідків. У той же час за проступком дитини завжди стоять його психологічні проблеми і можливі прогалини в сімейному вихованні.

Хто краде

Часто правопорушниками стають не тільки діти з неблагополучних сімей, як іноді вважають. Буває так, що й «благополучним» чогось не вистачає. В основному, це одиничні епізоди. Але, звичайно, є діти, що регулярно промишляють крадіжками. Так буває, коли і мама, і тато для дитини не являються авторитетом, тому і вплинути на перебіг подій ніяк не можуть.

Чому діти крадуть?

Фахівці наголошують: крадіжка говорить радше про психологічне неблагополуччя дитини, ніж про матеріальне. Привласнювати чуже можуть і діти з благополучних на вигляд сімей, в сімей з дуже високим достатком.

Ось, наприклад, один випадок – хлопчик, який став красти в магазині продукти, які мама йому забороняла їсти з міркувань здорового способу життя (чіпси, сухарики), а йому дуже хотілося, нестерпно просто.

 

Причин, які штовхають дитину на крадіжку, чимало. Спробуємо структурувати їх і позначимо найосновніші.

 

  1. Крадіжка, як побічний ефект дефіциту уваги. Дитині часто буває самотньо, не вистачає спілкування з мамою. А краде тому, що після цього інциденту отримує максимум уваги. Всі члени сім’ї кидають свої заняття і починають спільні пошуки пропажі. Режисер всього цього спектаклю – дитина, яка відчайдушно потребує спілкування.

 

  1. Крадіжка, як наслідування авторитетним батькам. Мама і тато не можуть здійснювати неправильних вчинків, впевнені малюки. Їх дії завжди правильні і розважливі. Тому, якщо дитина часто бачить, як батьки приносять в будинок «речі, що погано лежали», швидше за все, вона вирішить, що в крадіжці чужих речей немає нічого поганого.

 

  1. Крадіжка, як спосіб задоволення своїх потреб. Це найбільш важка форма дитячого злодійства, властива маленьким розпещеним егоїстам, часто єдиним дітям у родині. Заздрість до іграшок товариша, яких у дитини немає, рано чи пізно штовхне на шлях злодійства.

 

  1. Крадіжка, як розвага. Така форма характерна для підлітків, яким будь-що-будь хочеться продемонструвати свою крутість перед ровесниками. Але іноді крадуть для задоволення і 3-4-річні малюки.

В чому трагізм ситуації?

Чомусь батьки, як правило, крізь пальці дивляться на те, що малюк присвоїв дешеву іграшку і в паніці повертають дорогу. Хоча, насправді, сам факт того, що дитина спокійно бере чужі речі без дозволу – знак тривожний і реагувати на нього потрібно незалежно від вартості вкраденого.

У 5 років дітям властивий егоїзм. Часто їх навіть не цікавить, кому належить річ, що сподобалася їм. Вони просто її беруть і все. Завдання батьків: пояснити, що у кожної іграшки є господар і чіпати річ без дозволу не можна.

Іноді вкрадену річ дитина відмовляється повертати, тому що переконана в її безгосподарності. «Я її знайшов! Вона моя! », – вперто твердить дитина, стискаючи в кулачках іграшку. Батьки повинні пояснити, що втрачені речі теж мають господарів. І, можливо, маленький власник зараз дуже засмучений, плаче, так як не може знайти пропажу.

Бездіяльність батьків в цьому питанні може сформувати неправильну модель поведінки в свідомості дитини. Невинне злодійство малюків 3-4 років може перерости в майбутньому в стиль життя. Відомо чимало випадків, коли спійманий на крадіжці 5-річний малюк каже, що зробив це, щоб подарувати мамі подарунок. Оскільки батьки не пояснили йому своєчасно «що таке добре, а що таке погано», він не усвідомлює, що робить поганий вчинок.

Що повинні зробити батьки, якщо діти приносять в будинок чужі речі?

Спочатку розберіться в першопричині вчинку. Можливо, батьки неуважні до потреб дитини і, бачачи «багате майно» однолітків, ваша дитина відчуває себе обділеною? Або вона вкрала річ, яку давно і безрезультатно просила купити, але, отримавши відмову без вагомого аргументу, вирішила «добути» іграшку єдиним доступним способом. У будь-якому випадку, вкрадену річ необхідно повернути.

Проаналізуйте поведінку дитини. Дитина принесла в дім річ відкрито чи таємно? Буває, що в цьому віці дитина відбирає іграшку у ровесника, щоб довести своє лідерство, силу і владу над більш слабким однолітком.

Пояснювати ганебність цього вчинку психологи рекомендують через призму переживань іншого учасника ситуації – дитини, яка позбулась іграшки. Розкажіть, як та переживає через «втрачену» річ. Потім допоможіть дитині виправити вчинок. Але обійдіться без публічних обговорень на очах у однолітків і інших дорослих. Краще це зробити наодинці з обома учасниками інциденту. В якості вибачення можна дозволити дитині запропонувати поділитися на час своєї іграшкою.

Чого точно не можна робити батькам?

Не погрожуйте і не кричіть на дитину. Така поведінка навряд чи відверне малюка від звички брати чуже без дозволу. Однак він зрозуміє, що від мами і тата цей факт краще приховати, щоб вони не лаялися. Відмовтеся від порівняння малюка з іншими, більш слухняними дітьми.

Нарешті, запам’ятайте головне педагогічне правило: «лай – наодинці, хвали – при всіх». Не потрібно влаштовувати публічну «прочуханку» дитині. Поговоріть з ним вдома без свідків.

Експерти звертають увагу, що злодійство може бути симптомом неблагополуччя всередині сім’ї. Тому, якщо дитина все частіше носить чужі іграшки, не поспішайте рубати з плеча. Можливо, варто зайнятися зміцненням родинних стосунків, формуванням традицій, налагодженням сприятливого мікроклімату.

Вік до 5 років – час, коли все ще можна виправити. Головне – вчасно й правильно відреагувати.